نقد و بررسی بازی Contra: Evolution، به اندازه نسخه اولیه خسته کننده است، اما به دلایلی متفاوت

  • اخبار
نقد و بررسی بازی Contra: Evolution، به اندازه نسخه اولیه خسته کننده است، اما به دلایلی متفاوت

در سال‌های اول دهه 90، زمان زیادی را برای بازی کنترا (Contra) در ان‌ای‌اس (NES: Nintendo Entertainment System) صرف کردم. در واقع، در آن زمان مهارت کافی را نداشتم که بدون کد کونامی، در بازی موفق شوم، اما حالا می‌توانم شانس دیگری برای برنده شدن در این بازی در نسخه اندروید داشته باشم. Contra: Evolution همان بازی‌ای است که در سال‌های اول دهه 90 بود، اما چند مورد اضافه شده است.

Contra بدون شک یکی از بهترین بازی‌های تیراندازی در دوره خود بود، آیا به خوبی به محیط مدرن موبایل ترجمه می‌شود؟

این‌ها کنترل‌ها هستند

Contra نامی از دوران NES/arcade است، به همین دلیل کنترل‌ها ساده هستند. این ویژگی برای دستگاه‌های موبایل که مبتنی بر صفحه لمسی هستند، مناسب است. دکمه‌های کمتر یعنی موارد کمتری برای نمایش روی صفحه وجود دارد. به هر حال، گزینه‌های بسیاری روی صفحه‌نمایش وجود دارد که ارتباط چندانی با کنترل کاراکتر شما ندارد، اما در ادامه توضیح خواهم داد. سه طرح کنترل دارید تا از بین آن‌ها انتخاب کنید: دسته‌های بازی thumbstick، thumbstick های متحرک و d-pad های کلاسیک.

Thumbstick های ساده خوب بودند، اما این‌که بتوانید هنگامی‌که در مرحله‌ای مشغول مبارزه هستید، دایره هدف‌گیری را به درستی روی هدف تنظیم کنید، کمی دشوار است. Thumbstick متحرک در ابتدا ایده خوبی به نظر می‌رسید، اما طوری که آن انگشت شما را دنبال می‌کند، باعث شده کنترل‌ها حساس‌تر باشند. هر جایی که در این حالت فشار دهید، دکمه وسط محسوب می‌شود اما کوچک‌ترین حرکت سبب شده جای خالی بدهید یا در مسیری شروع به دویدن کنید که نمی‌خواهید. استفاده از Thumbstick ثابت آسان‌تر است. بازی برای d-pad ها هم ایده‌آل است اما تنها یک مشکل دارد، خیلی بزرگ است. چند مرحله وجود دارد (مثل هر بازی با غول مرحله آخر) که کاراکتر شما ممکن است به گوشه تصویر برود. d-pad فضای صفحه‌نمایش بیشتری را پوشش می‌دهد، به همین دلیل انگشت‌های شما بیشتر استفاده می‌شود.

Contra: Evolution دکمه شلیک قدیمی را به دور انداخته است – همیشه در حال شلیک هستید. من با این موضوع مخالفتی ندارم، چون این بازی Contra است و در هر صورت باید همیشه در حال تیراندازی باشید. دکمه پرش هنوز هم بی‌نقص است. شاید روزی پرش خودکار را تکمیل کنیم، اما آن روز هنوز فرا نرسیده است. دکمه پرش بزرگ است و در جای خوبی قرار گرفته است.

عنوان فرعی بازی را با 0.99 دلار دریافت کنید

Contra خود تیراندازی بی‌نظیری است. بیشتر مرحله‌ها، رویدادهای حرکت به اطراف هستند که با تعداد زیادی از دشمن و گلوله‌های آتشین روبه‌رو می‌شوید که باید با زیرکی از آن‌ها دوری کنید. بازی گاهی با مرحله‌های سوم شخص –از بالای شانه- هیجان بازی را بالا می‌برد. همیشه با یک تفنگ تک گلوله ساده شروع خواهید کرد، اما افزایش قدرت تفنگ‌های بسیاری در طول بازی وجود دارد. به هر حال مرگ، اسلحه شما را به حالت اولیه می‌برد.

هر مرحله چند دقیقه طول می‌کشد تا کامل شود، البته اگر مرحله غول را در نظر نگیریم. Contra: Evolution با سرعتی کاملاً بالا پیش می‌رود و هنوز هم سرگرم‌کننده است. البته با این فرض که در Contra مهارت دارید. هنوز هم بازی بی‌رحمی است که در ابتدای بازی تنها 5 جان به شما می‌دهد.

Contra: Evolution چند فوت و فن روند بازی اضافه کرده است که بدون شک کسانی که به شدت روی استفاده درست از کلمات هستند، از آن متنفر خواهند شد. سیستمی برای سطح‌بندی وجود دارد که امتیاز کاراکتر شما را هنگامی‌که تجربه کسب می‌کنید، بالا می‌برد. می‌توانید تعداد جان‌های خود را از 5 تای ناچیز تا تعداد قابل‌کنترل‌تری افزایش دهید. به دست آوردن سطح مأموریت‌ها را در حالت «مأموریتی» نیز باز می‌کند. به زبان ساده‌تر، می‌توانید مرحله‌ای که می‌خواهید بازی کنید، انتخاب کنید. البته هنوز هم حالت Arcade برای تجربه‌های قدیمی وجود دارد.

مسئله دیگری که تازگی دارد، سیستم خرید داخلی برنامه است که تعدادشان هم زیاد است. در بالا در مورد مراحل توضیح دادم، یادتان هست؟ می‌توانید با پول به مرحله بعد بروید. تفنگ‌های بهتری می‌خواهید؟ از اسلحه‌خانه بخرید. هنگام بازی نیاز به کمک دارید؟ می‌توانید بخرید. چندین دکمه روی صفحه‌نمایش برای فروش این چیزها وجود دارند که بسیار هم آزاردهنده است. دکمه‌های انتخاب اسلحه، چندین دکمه تصادفی خرید ارتقای بازی و شمارشگرهای طلا و الماس در بالا قرار دارند. با ایده اضافه کردن خریدهای داخلی به برنامه مخالف نیستم، اما در این بازی به نظر افراطی می‌آید و صفحه‌نمایش را شلوغ می‌کنند.

من به‌شخصه بیشتر دوست دارم کمی طلا خرج کنم تا هنگامی‌که در بازی جان‌هایم تمام شد (این‌طور که معلوم است نسبت به 20 سال گذشته پیشرفتی در بازی نداشته‌ام). خریدهای درون برنامه‌ای بسیار برجسته هستند و احساس می‌کنم جلوی لذت بردن از برنامه را گرفته‌اند.

گرافیک قدیمی

Contra بازی‌ای کلاسیک با گرافیک‌های ساده است. Contra: Evolution زیبایی قدیمی خود را رها نکرده است، اما گوشه‌های نتراشیده را کمی بهبود بخشیده است، البته به نظرم تقریباً گوشه‌های نخراشیده کمتری وجود دارد. ظاهر پیکسلی بازی با بافت‌های جزئی‌تر و خط‌های صاف جایگزین شده است.

انیمیشن‌های بازی کمی بهبود یافته‌اند. تصاویر پشت زمینه حرکت می‌کنند و نگاه کردن بین آن‌ها در میان تیراندازی هیجان دارد. توسعه‌دهندگان از چیز دیگری فراتر نرفتند. بازی هنوز هم به عنوان Contra قابل‌شناسایی است و تنها کمی تازه‌تر شده. به نظر من تغییرات گرافیکی موفقیت‌آمیز بوده‌اند.

Contra: Evolution در مدت‌زمان‌های کوتاه لذت‌بخش است، اما چند مشکل با آن دارم. میزان اجبار خریدهای درون برنامه‌ای به نظر من بیش از حد است- حتی بیشتر از بازی‌ای مانند آسفالت 8. به بعضی از دلایل، نمی‌توانم از پشتیبانی‌های Helium برای این بازی استفاده کنم، به همین دلیل هر چیزی که خریداری شود، روی یک دستگاه باقی می‌ماند. بازی هیچ تدبیری برای درخواست پول از شما ندارد. علاوه بر این‌ها، کنترل‌ها خیلی خوب نیستند و نمی‌دانم توسعه‌دهندگان واقعاً می‌توانستند برای آن کاری بکنند. به هر حال، پشتیبانی از کنترل‌ها به نظر من بهتر و مناسب‌تر بود.

از لحاظ گرافیکی، Contra: Evolution را دوست دارم. بازی‌ای است که با پوششی جدید از رنگ به یاد می‌آوردم. فقط کاش سایر قسمت‌ها را نیز به همین اندازه دوست داشتم. اگر Contra را دوست دارید، می‌توانید با پرداخت 0.99 دلار این بازی نوستالژی را تجربه کنید. اگر واقعاً از تیراندازی‌های دو بعدی حرکت به اطراف خوشتان می‌آید، می‌توانید این خرید را توجیه کنید. در غیر این صورت می‌توانید از کنار آن بگذرید.

ممنون که با ما در تک بوک همراه بودید.

  • دیدگاه ها


هیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها