TurtleStrike: الهامی جدید از گیم‌پلی‌های با سبک قدیمی که تا حدودی موفق بوده است

  • اخبار
TurtleStrike: الهامی جدید از گیم‌پلی‌های با سبک قدیمی که تا حدودی موفق بوده است

استراتژی نوبتی (Turn-based strategy)، سبکی کلاسیک از گیم‌پلی است، اما با بازی‌هایی مانند Frozen Synapse برای اندروید هنوز هم طرفداران زیادی دارد. اما در بعضی موارد این بازی‌ها کمی کند عمل می‌کنند، توسعه‌دهندگان بازی TurtleStrike در تلاش هستند تا سبک بازی بی‌درنگ (real-time) را با سبک نوبتی ادغام کنند چیزی که به آن (live turn-based) سبک نوبتی زنده می‌گویند. این راهکار پتانسیل این را دارد که بازی را سریع‌تر اجرا کند، با این حال اجازه برنامه‌ریزی تاکتیکی دقیق را بدهد. اگر به خوبی انجام شود، می‌تواند خیلی عالی باشد، اما به خوبی انجام شده؟

گیم‌پلی و کنترل‌ها

TurtleStrike‌ بازی جنگی آنلاینی است که یادآور بازهای (Worms)‌ کرم‌ها است. شما و حریفتان ۳ دسته از لاک‌پشت‌ها دارید، که هرکدام به عنوان یک واحد عمل می‌کنند. سمت چپ حرکات مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید انتخاب کنید.

برای آماده کردن حرکات هر نوبت شما می‌توانید از بین حرکت، پرتاب، اژدر، سپر، و اسلحه فوق‌العاده انتخاب کنید. هر دسته از لاک‌پشت‌ها در هر نوبت می‌توانند فقط یک حرکت انجام دهند. برای مثال اگر می‌خواهید که یک دسته حرکت کند دیگر نمی‌تواند اژدر پرتاب کند. این بازی اطلاعات زیادی در اختیارتان می‌گذارد پس می‌توانید لاک‌پشت‌های خود را به راحتی انتخاب کنید. یک چرخش با دو انگشت به شما اجازه می‌دهد تا میدان نبرد را بچرخانید، اما به نظر می‌رسد که قابلیت بزرگ‌نمایی در این بازی وجود ندارد، یا کار نمی‌کند، که این مسئله عجیبی است.

مسئله موردتوجه در سبک زنده نوبتی این است که هر دو بازیکن باید حرکات خود را در یک برهه‌ی زمانی ۳۰ ثانیه‌ای مشخص کنند، سپس همه‌چیز بی‌وقفه اجرا می‌شود. در نظر اول این‌ها همه خیلی خوب و عالی است. شما اساساً به جای دو نوبت یک نوبت منتظر می‌مانید. با این حال، به خاطر این‌که هر دو طرف در یک زمان حرکت می‌کنند، درواقع خیلی سخت می‌شود که چیزی را مورد اصابت قرار دهید.

زمانی که آماده شدید می‌توانید کلید اتمام نوبت را فشار دهید. وقتی‌که محدودیت زمانی تمام شود، یا هر دو بازیکن آمادگی خود را اعلام کنند، نبرد شروع می‌شود. نبرد فقط در چند ثانیه تمام می‌شود، که بعد از آن بازی اعلامیه‌هایی می‌دهد که در طول نبرد چه اتفاقاتی افتاد. پس از آن، یک وقفه طولانی قبل از برنامه‌ریزی بعدی وجود دارد. من نمی‌دانم که این وقفه ۵ تا ۱۰ ثانیه‌ای چیست، اما هر دفعه اتفاق می‌افتد.

شما باید پیش‌بینی کنید که اگر لاک‌پشت‌های دشمن حرکت کردند به کجا خواهند رفت، اگر که حمله می‌کنند می‌توانید نیروهای خود را حرکت بدهید یا یک سپر بگذارید. شلیک‌های شما دفعات زیادی خطا خواهند رفت که خسته‌کننده است. پس ممکن است زمان زیادی طول بکشد که یک تیم، تیم دیگر را شکست دهد. اغلب اوقات تیمی که بی‌صبر است می‌بازد.

وقتی‌که شما بازی را شروع می‌کنید تیم شما به تجهیزات پایه‌ای، مانند منجنیق، اژدرهای چوبی و دیگر لوازم معمولی مجهز است. همان‌طور که بازی می‌کنید، شما در بازی پول به دست می‌آورید که می‌توانید برای ارتقاء تجهیزات خود از آن استفاده کنید.

مسئله مهمی که قابلیت این بازی را مشخص می‌کند کیفیت مشخص کردن حریف است. اگر که شما برای اولین بار در بازی حریفی با تجهیزات پیشرفته داشته باشید، بازی اذیت کننده می‌شود. من در طول آزمایش‌هایی که انجام می‌دادم حریف‌هایی سختی داشتم اما بازی جدید است. شاید نظر شما در اینجا فرق کند.

گرافیک و عملکرد

TurtleStrike برای بازی‌ای که یه جورایی به سبک استراتژی نوبتی است خیلی خوب به نظر می‌رسد. انیمیشن آب خیلی خوب طراحی شده، و مدل‌های لاک‌پشت‌ها ظاهر سخت و زیبایی دارند. همچنین می‌توانید پوسته لاک‌پشت‌های خود را ارتقاء بدهید (احتمالاً) تا ترس به دل دشمنان خود بی اندازید. بازی با مقیاس‌های برجسته و با بافت سختی کار می‌کند، پس کمی شبیه به تماشای انیمیشن ۳ بعدی است. در کل ظاهر خوبی دارد.

با این حال، عملکرد کمبودهایی دارد. سرعت به صورت تصادفی در نوبت‌های برنامه‌ریزی کاهش می‌یابد، و اشکالاتی در شناسایی لمس وجود دارد. با این‌که بازی ظاهر خوبی دارد. مصرفی بیشتر از آن‌که باید دارد. N4، N7 و گلکسی تب ۳ همه به صورت عجیبی داغ می‌کنند و شارژ باتری با سرعت فراوانی خالی می‌شود. بعد از نسخه‌ی قبل از انتشار که من آن را آزمایش کردم بازی پیشرفت داشته است، اما هنوز می‌تواند بهتر شود.

آیا برای شما مناسب است؟

ایده محدود کردن مکانیک‌های سبک بازی نوبتی جذاب است، اما من فکر می‌کنم که این سبک گیم پلی به خاطر عملکرد خوبش تا به حال دوام آورده است. گیم پلی بازی TurtleStrike وقتی‌که می‌خواهید کورکورانه موشک‌ها را پرتاب کنید کمی حس ناشیانه‌ای دارد، امیدوار هستید که لاک‌پشت‌های دشمن در مسیر درست حرکت کنند. من فکر نمی‌کنم که بد باشد، ولی آن وقفه‌های عجیب هم سرعت بازی را کم می‌کنند در صورتی که سرعت بازی اهمیت زیادی دارد.

خریدهای درون برنامه همیشه ادامه دارند، اما بیشتر بازی‌ها از آنها سوءاستفاده نمی‌کنند، من فکر نمی‌کنم که توسعه‌دهندگان در این بازی کار گمراه‌کننده‌ای برای فروش انجام داده باشند، اما سلاح‌های پیش‌فرض خیلی ضعیف هستند. شما برای آسیب زدن مجبور به ارتقاء هستید، و به این معنا است که یا باید پیروز نبردها باشید یا با پول واقعی خرید کنید.

من احساس می‌کنم که این بازی پتانسیل بالایی دارد. من خودم به بازی ادامه خواهم داد. TurtleStrike یک بازی رایگان است، پس شما برای امتحان این بازی پولی پرداخت نمی‌کنید. ارزش امتحان کردن، یا حداقل دنبال کردن را دارد.

ممنون که با ما در تک بوک همراه بودید.

  • دیدگاه ها


هیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها