بررسی Bioshock تحت سیستم‌عامل آی‌اواس

نسخه‌ای از Bioshock بر روی واقعیت مجازی آکیلوس ریفت (Oculus Rift) را در نظر بگیرید که برای درمان خودتان یا عوض کردن اسلحه باید دسته بازی را رها کرده و یک دکمه را روی هدست خود فشار دهید، حالا شما بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف و نقطه قوت Bioshock بر روی سیستم‌عامل iOS را درک کرده‌اید،. در حالی که امتحان کردن Bioshock شخصاً و از نزدیک به وسیله تبلت یا گوشی تلفن با کیفیت کم ولی نه دلسرد کننده صدا و تصویر برای اولین آشنایی خوب است، بعضی از دکمه‌های لمسی بر روی تصویر می‌توانند خسته کننده باشند.

فرقی ندارد که این اولین دیدار شما از شهر رپچر (Rapture) در داستان Bioshock است یا بعد از هفت سال به آن بازگشته‌اید منظره‌ی آن هنوز خیره‌کننده است. در حالی که گرافیک بازی دقت کافی یا اینکه زامبی‌ها حرکت روان‌تری نسبت به آن چیزی که روی یک رایانه مناسب یا ایکس باک ۳۶۰ یا پلی‌استیشن ۳ ندارد (بررسی ما در سال ۲۰۰۷ از بازی Bioshock را بخوانید)، شهر زیر آب هنوز هم منظره‌ای دیدنی و صدایی محیر کننده دارد. با گشتن به دنبال تجهیزات در یک دفتر خراب شده با پوسترهایی ترسناکی که دیوارها را تزئین کرده‌اند وقتی‌که یک روانی با خود صحبت می‌کند و یک آهنگ ساکن از دهه ۱۹۴۰ در پشت زمینه پخش می‌شود، است که ژانر ترس – بقاء در Bioshock‌ معلوم می‌شود. اگر شما در یک آی‌پد با یک هدست مناسب و اعلانات خاموش بازی می‌کنید، از آن جایی که چیزی حواس شما را از زیبایی‌های شهر رپچر پرت نمی‌کند تجربه بازی در آی‌اواس خیلی خوب است.

اما وقتی‌که به نبرد می‌رسیم، کنترل لمسی خیلی خوب نیست، شگفت‌انگیز است که حرکت و نشانه‌گیری در کنار دسته‌ها خیلی خوب طراحی شده است. همان‌طور که احتمالاً حدس زده‌اید صفحه لمسی آی‌اواس نمی‌تواند دقت موس و صفحه‌کلید یا دسته بازی را در زمان نبرد بازسازی کند. شلیک کردن گلوله یا پلاسما از آنچه در نسخه‌های قبلی Bioshock شاهد آن بودیم پیچیده‌تر است، اما حداقل در آن نسخه‌ها شکل‌های بزرگی دارند که خطا زدنشان سخت است. در اوایل، وقتی‌که روبه‌روی من یک یا دو زامبی با تجهیزات پایین بود با پلاسمای برقی و یک آچار یا کلت، من این احساس را داشتم که کنترل آی‌اواس شاید بتواند از پس نبردهای Bioshock بر بیاید. اما، وقتی‌که برخورد با زامبی‌ها و اسلحه‌خانه شما پیچیده‌تر می‌شود، قابلیت این پلتفرم برای پشتیبانی به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

حتی با حذف دکمه پرش عبور در شهر رپچر هنوز به اندازه کافی ساده است، با این که ممکن است به صورت تصادفی دکمه خم شدن را فشار دهید. با این حال، خیلی خوب بود اگر در زمان‌هایی که نشانگر مسیر، شما را به هدف بعدی‌تان راهنمایی نمی‌کند، می‌توانستید مسیرتان را مشخص کنید، به خاطر اینکه باز کردن بی‌رویه نقشه توسط دکمه کوچک منو در بالای صفحه سمت چپ می‌تواند خسته‌کننده باشد.

شاید یکی از بارزترین تغییرات در کنترل برای آی‌اواس استفاده از جعبه کمک‌های اولیه است. چیزی که یک دکمه ساده بر روی دسته بازی بوده حالا مانند این است که بخواهید شکم خود را در حالی که دست می‌زنید بخارانید. شما باید انگشت شصت خود را از روی کنترل لمسی برداشته یا با دست راست خود نشانه‌گیری را رها کنید تا بتوانید خط خون خود را لمس کنید. از آن جایی که شما احتمالاً در بهبه‌ی نبرد هستید از دست دادن ۱ یا ۲ ثانیه‌ای حرکت یا نشانه‌گیری در نبرد برای درمان شدن غیرقابل‌قبول است، مخصوصاً زمانی که شما در حال مبارزه با غول‌های مرحله هستید که می‌توانند تقریباً تمام خون شما را با یک ضربه خالی کنند. همچنین استفاده از پلاسما و تعویض اسلحه کمی سخت است. به جای باز کردن منو گرد با فشار دادن یک دکمه، یا باید به صورت عذاب‌آوری سلاح‌های خود را بالا و پایین کنید یا به منوی بازی در حالت وقفه بروید که همه‌چیز را نشان می‌دهد. صادقانه می‌گویم، برای من مسئله‌ای نبود اگر که بازی به درمان به صورت خودکار در زمانی که نزدیک به مرگ هستید و تعویض خودکار اسلحه زمانی که مهماتش تمام شده مجهز بود. پازل‌های پایپ دریم (Pipe Dream) نیز به طور شگفت‌انگیزی در صفحه لمسی سخت‌تر هستند. ولی قالبا می‌توان با آنها کار کرد (مخصوصاً زمانی که اکثیرهای نیرو بخش آنها را آسان می‌کند)، اما شما ممکن است در اوایل با سرعت زیاد پازل‌ها و با کمی سختی در جابه‌جا کردن کاشی‌ها مواجه باشید.

تعدادی قسمت اضافی در نسخه آی‌اواس وجود دارد، با این حال خیلی خوب بود اگر که اتاق‌های چالشی که در نسخه پلی‌استیشن ۳ به Bioshock اضافه شد، در این نسخه نیز حضور داشتند. نمودارهای آماری خوبی برای نشان دادن مقدار استفاده از تفنگ و پلاسما وجود دارند، و اگر شما در مرکز بازی دوستان زیادی داشته باشید می‌توانید مقام خود را در میان آنها ببینید. همچنین شما می‌توانید کتاب هنری Bioshock را که در تبلت به خوبی اجرا می‌شود را نیز مطالعه کنید.

نتیجه

اگر شما بازگشتی راحت به شهر رپچر را می‌خواهید، Bioshock بر روی آی‌اواس شاید خواسته شما را بر آورده کند. اگر شما می‌خواهید سختی بازی را کم کنید و این را قبول کنید که نمی‌توانید هر دستگاهی را هک کنید یا هر جای قابل رفت آمدی را غارت کنید،‌ همراه داشتن Bioshock نزدیک‌تر از همیشه خوبی‌های خودش را دارد. اما،‌ اگر شما تا به حال این بازی را انجام نداده‌اید، شما احتمالاً می‌توانید نسخه‌ای ارزان‌تر و با گرافیک بالاتر که کنترل آن ساده باشد بر روی کنسول بازی یا کامپیوتر پیدا کنید.

ممنون که با ما در تک بوک همراه بودید

  • دیدگاه ها


هیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها