• دسترسی همیشگی به اخبار و رویدادهای روز تکنولوژی دانش و کسب و کار -

روت کردن دستگاه اندرویدی چه مزیت‌هایی دارد؟

19 دی 1395 - 3:13
روت کردن دستگاه اندرویدی چه مزیت‌هایی دارد؟

بدون شک دلایل بسیاری جهت روت کردن یک دستگاه اندرویدی وجود دارد. از جمله این دلایل می‌توان به دریافت جدیدترین آپدیت اندروید و آپدیت‌های امنیتی، حذف اپلیکیشن‌های پیش‌فرض، افزایش سرعت کلاک، تهیه فایل پشتیبان و بهبود عمر باتری اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی مزایای روت کردن دستگاه‌های اندرویدی بپردازیم. بنابراین با تک‌بوک همراه باشید.

حذف اپلیکیشن‌های پیش‌فرض

در صورتی که از گوشی‌های کمپانی سامسونگ استفاده می‌کنید به طور قطع با بسیاری از اپلیکیشن‌های پیش‌فرض مواجه شده‌اید. برخی از این اپلیکیشن‌ها کاربردی هستند با این حال اکثر این اپلیکیشن‌ها تنها فضای حافظه گوشی را اشغال می‌کنند. حذف این اپلیکیشن‌ها که اغلب با نام bloatware شناخته می‌شوند، غیر ممکن است. اپلیکیشن‌های از پیش نصب شده یا همان پیش‌فرض مشکل‌ساز نیستند بلکه فضای اشغال شده توسط آن‌ها ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. خوشبختانه با دسترسی روت امکان حذف این اپلیکیشن‌ها فراهم می‌آید. حال در صورتی که مایل به روت دستگاه خود نیستید می‌توانید آن‌ها را غیر فعال کنید. چندی پیش در مقاله‌ای با عنوان "چگونه اپلیکیشن‌های پیش‌فرض اندروید را حذف کنیم؟" به آموزش حذف اپلیکیشن‌های از پیش نصب شده بر روی گوشی‌های اندرویدی پرداختیم.

حذف اپلیکیشن‌های پیش‌فرض

بهبود عمر باتری

اپلیکیشن‌های کاربردی بسیاری وجود دارند که با استفاده از دسترسی روت به بهبود عمر باتری دستگاه شما کمک خواهند کرد. در صورت کاهش فرکانس کلاک پردازنده در مصرف انرژی صرفه جویی و در نتیجه عمر بارتی نیز افزایش می‌یابد. برای برخی از دستگاه‌ها به خصوص دستگاه‌های قدیمی‌تر، استفاده از این روش می‌تواند بسیار موثر باشد. به طور قطع در صورت داشتن یک پردازنده متوسط به تغییرات ایجاد شده پی نخواهید برد. در غیر این صورت ممکن است متوجه کاهش سرعت عملکرد دستگاه خود شوید.

نصب اپلیکیشن‌های جدید

با دسترسی روت می‌توانید اپلیکیشن‌های کاربردی بسیاری را دانلود و نصب کنید. از جمله این اپلیکیشن‌ها می‌توان به Tasker اشاره کرد. این اپلیکیشن امکان کنترل کلی گوشی هوشمند فراهم آورده است. به عنوان مثال می‌توانید گوشی خود را طوری تنظیم کنید تا در یک ساعت مشخص به حالت سایلنت برود و یا به صورت خودکار در ساعت مشخص پیامی را به مخاطب مورد نظر شما ارسال کند.

تهیه فایل پشتیبان از تمامی اطلاعات

دسترسی روت این امکان را فراهم آورده تا کاربر بتواند از اطلاعات بیشتری بک آپ بگیرد. به عنوان مثال با دسترسی روت تهیه فایل پشتیبان از داده‌های تمامی اپلیکیشن‌ها و تنظیمات آن‌ها امکان‌پذیر است. همچنین امکان بک آپ گرفتن از NANDroid نیز فراهم آمده است. بدین ترتیب در صورتی که در هنگام فلش کردن گوشی با مشکل مواجه شوید می‌توانید به گوشی را به حالت اولیه بازگردانید.

اورکلاک: بهبود عملکرد دستگاه

با استفاده از اپلیکیشن No-Frills CPU می‌توانید فرکانس کلاک پردازنده را به منظور صرفه جویی در مصرف باتری کاهش دهید. حال عکس همین موضوع نیز امکان‌پذیر است. به طوری که  می‌توانید به منظور بهبود عملکرد گوشی سرعت کلاک پردازنده آن را افزایش دهید.

بازیابی تصاویر حذف شده در اندروید

با استفاده از روت امکان بازیابی تصاویری که از دستگاه اندرویدی حذف شده‌اند، فراهم آمده است. بدین منظور استفاده از اپلیکیشن DiskDigger توصیه می‌شود. این اپلیکیشن تصاویر گوشی را اسکن و یک پیش‌نمایش از تصاویر حذف شده نمایش می‌دهد که کاربر می‌تواند تصاویر مورد نظر خود را به منظور بازیابی انتخاب کند. از قابلیت‌های این اپلیکیشن می‌توان به ارسال مستقیم تصویر مورد نظر به ایمیل کاربر بدون بازیابی آن اشاره کرد.

بازیابی تصاویر حذف شده در اندروید

تغییر سیستم با کاستوم رام

دلیل اصلی که اکثر کاربران دستگاه‌های اندرویدی خود را روت می‌کنند، کاستوم رام است. در واقع انجام چنین عملی برای گوشی‌هایی که دیگر آپدیت رسمی دریافت نمی‌کنند بسیار کاربردی خواهد بود. با استفاده از کاستوم رام‌هایی نظیر CyanogenMod و یا ParanoidAndroid امکان نصب جدیدترین ورژن اندروید بر روی گوشی‌های که دیگر آپدیت آن را دریافت نمی‌کنند، فراهم می‌آید.

کاستوم رام

شخصی‌سازی گوشی

در صورت روت بودن گوشی اندرویدی، بدون استفاده از کاستوم رام نیز می‌توان آن را به نحو دلخواه کاربر شخصی‌سازی نمود. ابزار شخصی‌سازی اندروید Xposed Framework نام دارد. به خاطر داشته باشید که استفاده از این ابزار نیازمند دانش فنی است. این اپلیکیشن در گوگل پلی در دسترس نیست با این وجود می‌توان فایل APK آن را از طریق سایت رسمی آن دانلود کنید.

افزایش فضای ذخیره‌سازی دستگاه اندرویدی

از مزایای جالب روت می‌توان به افزایش فضای ذخیره‌سازی دستگاه اندرویدی اشاره کرد. به طوری که در صورت روت بودن گوشی کاربر می‌تواند حافظه جانبی را به عنوان حافظه داخلی گوشی جا بزند. بدین ترتیب اندروید تفاوت این دو را تشخیص نخواهد داد. بنابراین در صورت نیاز به فضای ذخیره‌سازی بیشتر توصیه می‌شود تا گوشی خود را روت کنید.

افزایش فضای ذخیره‌سازی دستگاه اندرویدی

نویسنده: سارا بخش زاده

منبع: androidpitهیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها